Jak rozlišit mezi různými formami psoriázy?

Úvod do psoriázy

Psoriáza je chronické autoimunitní kožní onemocnění, které ovlivňuje miliony lidí na celém světě. Jde o zánětlivou reakci, která způsobuje nadměrnou produkci kožních buněk, což vede k tvorbě charakteristických plaků a šupin na povrchu kůže.

Jedním z klíčových faktorů při správné diagnóze a léčbě psoriázy je rozlišení mezi různými typy onemocnění.

Porozumění různým typům psoriázy

Existují různé formy psoriázy, které se liší svými symptomy a závažností. Mezi nejběžnější typy psoriázy patří plaková, guttate, kapkovitá, inverzní a nehtová psoriáza. Každý typ vyžaduje individualizovaný přístup k léčbě a řízení.

Plaková psoriáza

Plaková psoriáza je nejběžnější formou psoriázy, která postihuje až 90% lidí s tímto onemocněním. Je charakterizována výskytem červených, zvýšených plaků pokrytých stříbrně bílými šupinami.

Guttate psoriáza

Guttate psoriáza je druhým nejčastějším typem psoriázy. Je charakterizována drobnými, kapkovitými plaky, které se často objevují po infekci streptokokem.

Inverzní psoriáza

Inverzní psoriáza postihuje kůži v záhybech těla, jako jsou podpaží, tříslo a pod prsy. Je charakterizována červenými a hladkými plaky, které mohou být velmi citlivé.

Pustulární psoriáza

Pustulární psoriáza je vzácnější forma psoriázy, která způsobuje vznik puchýřů naplněných bílými krvinkami.

Erythrodermic psoriáza

Erythrodermic psoriáza je vzácná a závažná forma psoriázy, která může postihnout velké části těla a způsobit širokou škálu symptomů.

Psoriáza vlasové pokožky

Psoriáza vlasové pokožky se může objevit na jakékoliv části pokožky hlavy a je často spojena s výskytem plaků na jiných částech těla.

Psoriáza nehtů

Psoriáza nehtů způsobuje různé změny vzhledu nehtů, včetně prohlubní, zhouby a zbarvení.

Závěr

Porozumění a rozlišování mezi různými typy psoriázy je zásadní nejen pro správnou diagnózu, ale také pro účinnou léčbu a zlepšení kvality života pacientů trpících tímto onemocněním.