Co pomáhá na atopický ekzém

Příčiny atopického ekzému

Atopický ekzém je multifaktoriální onemocnění, které je ovlivněno různými faktory, včetně genetické predispozice, imunitní dysfunkce a vnějších spouštěčů. Genetická predispozice hraje významnou roli, až 70 % dětí s atopickým ekzémem má alespoň jednoho rodiče trpícího atopií. Imunitní dysfunkce způsobuje, že pokožka pacientů s atopickým ekzémem je náchylnější k zánětlivým reakcím na různé dráždivé látky.

Příznaky atopického ekzému

Atopický ekzém se může projevovat různými způsoby a v různých věkových skupinách. U kojenců se nejčastěji objevuje na tvářích a čele, postupně se rozšiřuje na tělo a končetiny. Děti trpící atopickým ekzémem mají často projevy na loktech, kolenou, krku a rukou. U dospělých se ekzémy často vyskytují na stejných místech jako u dětí, ale mohou se také objevit na vlasové pokožce. Hlavními příznaky atopického ekzému jsou suchá kůže, svědění a vyrážky.

Péče o pokožku

Správná péče o pokožku je klíčová pro zmírnění příznaků atopického ekzému. Důležité je udržovat pokožku dostatečně zvlhčenou a chráněnou před vnějšími vlivy. Zde je několik tipů, které vám mohou pomoci:

1. Hydratace pokožky

Hydratace je základním krokem v péči o pokožku pacientů s atopickým ekzémem. Používání mastí a krémů, které obsahují emoliencia, je doporučováno odborníky. Tyto přípravky pomáhají udržovat pokožku hydratovanou a vytvářejí ochrannou bariéru proti vysušování. Mast Epaderm Ointment a krém Epaderm Cream jsou ideální volbou pro hydrataci pokožky.

2. Opatrné mytí

Při mytí pokožky je důležité být opatrný, aby nedocházelo k dalšímu vysušování. Doporučuje se používat vlhké ubrousky nebo jemné mýdlo s přírodními složkami. Přípravky s obsahem soli z mrtvého moře a konopím jsou také vhodné pro citlivou pokožku.

3. Vyhnout se škrábání

Škrábání pokožky může zhoršit stav atopického ekzému, proto je důležité se mu vyhnout. Pokud máte potřebu škrábat se, zkuste použít oblečení a návleky, které chrání pokožku před poškrábáním. Oblečení Tubifast je přiléhavé a nedráždí pokožku.

4. Koupel a zábal

Koupel s přípravkem Epaderm Ointment může zklidnit a hydratovat pokožku. Přidání malého množství přípravku do horké vody a následné ponoření do této směsi pomáhá udržovat pokožku vlhkou. Vlhký zábal s použitím přípravku Epaderm a vlhkého oblečení Tubifast také pomáhá udržovat pokožku hydratovanou a snižuje zánět.

5. Testy snášenlivosti

Při používání nové kosmetiky je důležité provést test na snášenlivost. Naneste malé množství na pokožku a sledujte reakci po dobu 3 dnů. Pokud se neobjeví žádná alergická reakce, můžete přípravek bez obav používat.

6. Opatrnost při teplotě vody

Při mytí pokožky je důležité používat vlažnou vodu, aby nedocházelo k nadměrnému vysušování. Příliš horká ani příliš studená voda není pro atopickou pokožku ideální.

Přírodní možnosti léčby

Atopický ekzém může být léčen i bez kortikosteroidů přírodními prostředky, jako je například balzám DermaFood. Tento balzám má čistě přírodní složení a je speciálně formulován tak, aby uklidňoval a vyživoval pokožku, hydratoval a regeneroval podrážděné oblasti a posiloval bariérovou funkci pokožky. Všechny jeho složky jsou 100% přírodní a neobsahují žádné chemické přísady ani konzervační látky. Tento balzám je ideální pro osoby trpící suchou, citlivou nebo podrážděnou pokožkou, jako je ekzém (dokonce i atopický ekzém) nebo psoriáza.

Závěr

Atopický ekzém je chronické onemocnění, které může způsobovat nepříjemné příznaky. Správná péče o pokožku je klíčová pro zmírnění těchto příznaků a zlepšení kvality života pacientů. Hydratace, opatrné mytí, vyhýbání se škrábání a používání vhodných přípravků mohou pomoci udržovat pokožku zdravou a snižovat zánět. Nezapomeňte také konzultovat s odborníkem, který vám může doporučit nejvhodnější péči pro váš konkrétní případ atopického ekzému.