Atopický ekzém: Na co si dávat pozor

Atopický ekzém, také známý jako atopická dermatitida, je dlouhodobé, neinfekční zánětlivé onemocnění kůže, které se obvykle objevuje již v dětství a vyznačuje se periodami zhoršení a zlepšení. Je spojen s genetickými faktory, alergickými reakcemi a dysfunkcí kožní bariéry, což vede k suché kůži a svědění. Tato podmínka zvyšuje význam správné výživy a omezení kontaktu s potenciálními alergeny a dráždivými látkami, jako jsou kosmetika a domácí chemikálie. V následujících oddílech se budeme zabývat rozpoznáním spouštěčů atopického ekzému, vlivem stravovacích návyků, kortikoidů a kosmetiky, a nabídneme konkrétní kroky k zlepšení stavu ekzému.

Rozpoznání spouštěčů atopického ekzému

Atopický ekzém může vyvolat řada environmentálních faktorů. Změny teploty nebo vlhkosti, dráždivé látky jako mýdla, prací prostředky nebo určité typy tkanin, stejně jako alergeny, jako jsou roztoči, pyl nebo zvířecí lupy, jsou běžnými spouštěči. Stejně tak stres, úzkost, hormonální změny, infekce a některé potraviny, jako jsou mléčné výrobky, vejce, sója, pšenice, ryby a ořechy, mohou atopický ekzém spustit. Důležité je identifikovat a vyhýbat se osobním spouštěčům, což může pomoci zvládat atopický ekzém a snižovat frekvenci a závažnost výskytu ekzémových záchvatů.

Běžné spouštěče

 1. Dráždivé látky
 2. Alergeny
 3. Mikroby
 4. Potraviny
 5. Chemikálie
 6. Fyzikální faktory
 7. Počasí
 8. Emoční faktory

Konkrétní ingredience v kosmetice a čisticích prostředcích, jako jsou parfémy, konzervanty a barviva, mohou také zhoršovat symptomy atopického ekzému. Navštívit dermatologa je klíčové pro rozlišení atopické dermatitidy od jiných kožních onemocnění, jelikož různé typy ekzémů mohou mít podobné symptomy.

Stravovací návyky a atopický ekzém

Eliminační dieta

 1. Postupné odstraňování a opětovné zavádění potravin: Tento přístup pomáhá identifikovat potraviny, které mohou zhoršovat symptomy atopického ekzému. Typickými problematickými potravinami jsou vejce, mléko, ořechy, sója a ryby.

Hypoalergenní dieta

 1. Koncentrace na méně alergizující potraviny: Zařazení libových proteinů, ovoce, zeleniny a celozrnných produktů může být prospěšné.

Protizánětlivá dieta

 1. Zahrnutí potravin snižujících zánět: Fazole, ořechy, semena, ovoce, zelenina a koření jsou známy svými protizánětlivými vlastnostmi.

Vyvážená strava

 1. Důraz na probiotika, prebiotika a vitamíny: Diverzifikace stravy s cílem zlepšit symptomy atopického ekzému, která zahrnuje také vyhýbání se zpracovaným potravinám a alergenům.

Omega-3 a Omega-6 mastné kyseliny

 1. Podpora zdraví kůže: Omega-3 mastné kyseliny z ryb a mořských plodů a omega-6 z rybího oleje a lněného oleje mohou zmírnit kožní problémy.

Antioxidanty a vitamíny

 1. Význam minerálů pro zdraví kůže: Důležité antioxidanty, jako jsou vitamíny C a E, a minerály, jako jsou zinek a selen, jsou nezbytné pro udržení zdravé kůže.

Vyvarování se určitých potravin

 1. Omezení konzumace problematických potravin: Vyhnout se potravinám, které mohou dráždit ekzém, jako jsou čokoláda, sladkosti, káva, alkohol a pikantní jídla, a zvýšit příjem tekutin.

Tato stravovací doporučení mohou významně přispět k managementu symptómů atopického ekzému, snížení zánětu a celkovému zlepšení kvality života postižených.

Vliv kosmetiky a domácích chemikálií

Při péči o atopický ekzém je důležité zvolit vhodné kosmetické a čisticí produkty. Osoby s atopickým ekzémem by měly upřednostňovat produkty speciálně navržené pro citlivou pokožku. Tyto produkty jsou často označeny jako "hypoalergenní", "bez parfémů", "bez barviv" a "bez parabenů", což minimalizuje riziko podráždění pokožky nebo alergických reakcí.

Péče o pokožku

 1. Emolienty a krémy na obnovu bariéry: Tyto produkty jsou klíčové pro udržení hydratace pokožky a ochranu před alergeny a dráždivými látkami.
 2. Specifické produkty pro děti a kojence: Použití bariérových krémů může pomoci předcházet kontaktní dermatitidě.
 3. Produkty pro obličejový atopický ekzém: Je důležité používat jemné a šetrné produkty, aby nedošlo k podráždění nebo zhoršení symptomů.
 4. Hypoalergenní péče o oči: Pro suché a podrážděné oči způsobené atopickým ekzémem nebo alergiemi je vhodné používat hypoalergenní oční péči.

Volba kosmetiky a čisticích prostředků

 • Doporučené emolienty: Například Eucerin AtopiControl Tělové mléko s omega-6 mastnými kyselinami a Altermed Leciderm extra mastná mast jsou vhodné pro uklidnění a hydrataci pokožky.
 • Testování nových produktů: Před aplikací nových produktů na větší plochy pokožky je doporučeno provést test na malém místě, zejména u přírodní kosmetiky a výtažků z rostlin.

Použití těchto směrnic při výběru kosmetiky a čisticích prostředků může významně přispět k lepšímu managementu atopického ekzému a ke snížení frekvence a závažnosti jeho projevů.

Konkrétní kroky k zlepšení stavu atopického ekzému

Doplnění výživy

 1. Probiotika a prebiotika: Probiotika mohou mít příznivý vliv na imunitní systém a pomáhat obnovovat rovnováhu střevních bakterií, která je často narušena u pacientů s atopickým ekzémem. Prebiotika podporují růst a aktivitu prospěšných bakterií.
 2. Omega-3 mastné kyseliny: Mají protizánětlivé vlastnosti a mohou pomoci snižovat zánět.
 3. Vitamin D: Má imunomodulační účinky a může pomoci regulovat imunitní odpověď.

Dermatologické léčby a péče o kůži

 • Hydratace kůže: Pravidelné hydratování kůže, zejména po koupeli, je klíčové.
 • Topické kortikosteroidy a antihistaminika: Mohou být předepsány ke zmírnění zánětu a svědění.

Alternativní metody

 • Bylinné přípravky: Yzop, řebříček, pelyněk, třezalka, kopřiva a vřes mohou být použity pro léčbu ekzému.
 • Čistící čaje: Směs jitrocelu, yzopu, lopuchu a violky trojbarevné může pomoci očistit tělo a zmírnit symptomy ekzému.
 • Koupele z ovesné slámy: Mohou pomoci zmírnit symptomy ekzému.

Techniky zvládání stresu

 • Meditace, jóga: Tyto techniky mohou pomoci zmírnit symptomy ekzému tím, že snižují stres.

Význam správné péče o kůži postiženou lupénkou

Správná péče o pokožku je pro zvládání lupénky zásadní. Cílem je udržet pokožku hydratovanou, omezit zánět a zabránit infekci. To může pomoci zmírnit závažnost příznaků, snížit riziko vzplanutí a zlepšit celkovou kvalitu života.

Pravidelné koupání může pomoci odstranit šupiny a zklidnit zanícenou pokožku. Je však důležité vyhnout se horké vodě a drsným mýdlům, protože ty mohou kůži vysušovat a zhoršovat příznaky. Místo toho používejte vlažnou vodu a jemné čisticí prostředky bez parfemace.

Po koupeli je důležité pokožku důkladně hydratovat. To pomáhá uzamknout vlhkost, zabránit vysušování a omezit svědění. Použití silných krémů a mastí může být prospěšnější než lehčí pleťové vody.

Přírodní možnost léčby

Vyživující balzám DermaFood je navržen pro intenzivní péči o suchou a podrážděnou pokožku, nabízí hlubokou hydrataci a podporuje regeneraci s využitím výhradně přírodních ingrediencí bez chemických přísad a konzervantů. Jeho složení je bezpečné a efektivní pro osoby s ekzémem, atopickým ekzémem a psoriázou, posiluje kožní bariéru a zklidňuje citlivou pokožku. Balzám je vhodný i pro děti.