Jak vypadá atopický ekzém

Atopický ekzém, známý také jako atopická dermatitida, je chronické kožní onemocnění, které postihuje mnoho lidí po celém světě. Tento článek vám představí, jak rozpoznat atopický ekzém a jak s ním správně zacházet.

Co je atopický ekzém?

Atopický ekzém je chronické zánětlivé onemocnění kůže, které je často spojeno s alergickými reakcemi nebo genetickou predispozicí. Příznaky se obvykle objevují již v raném dětství, ale atopickým ekzémem můžete trpět i v dospělosti.

Příčiny atopického ekzému

Přesná příčina vzniku atopického ekzému není zcela jasná. Existuje však několik faktorů, které mohou hrát v rozvoji atopické dermatitidy důležitou roli:

 • Dědičnost: Jedním z hlavních faktorů přispívajících ke vzniku atopického ekzému je genetika. Rodiče mohou přenést atopický ekzém na své potomky a ti na své.
 • Poruchy imunitního systému: Narušený imunitní systém reaguje na běžné látky mnohem agresivněji než u zdravých jedinců a může tak vést k zánětlivému onemocnění.
 • Alergeny: Nepřiměřenou reakci může vyvolat prostředí plné alergenů, ve kterém trávíte většinu svého času.
 • Bakterie: Nerovnováha kožního mikrobiomu způsobuje nadměrné množení škodlivých bakterií, jež jsou příčinou zánětu pokožky.
 • Strava: Stav kůže odpovídá způsobu vašeho stravování. Pro lidi náchylné k atopickému ekzému není vhodné mléko, mléčné výrobky, vejce, lepek, rajčata, citrusy, exotické ovoce a některé druhy ořechů.
 • Oblečení: Jelikož přichází oblečení do přímého kontaktu s kůží, může i materiál způsobit rozvoj či zhoršení atopické dermatitidy.
 • Stres: Tělo ve stresových situacích slábne a otvírá tak dveře zánětům.

Příznaky atopického ekzému

Hlavním ukazatelem v tom, jak poznat atopický ekzém, jsou příznaky onemocnění, mezi něž patří:

 • Svědění: Intenzivní svědění je jedním z nejtypičtějších příznaků atopického ekzému.
 • Zrudnutí kůže: Postižená oblast kůže zčervená, což je známkou zánětu.
 • Suchá a šupinatá kůže: Atopický ekzém často způsobuje vysušení kůže, čímž dochází k tvorbě šupin.
 • Vyrážka: Na začervenalé kůži se může se objevit vyrážka ve formě malých puchýřků, které mohou praskat.
 • Odlupující se plochy: U neléčeného ekzému může dojít ke zhoustnutí kůže. Vytvořené plochy se začnou postupně loupat.

Kde se vyskytuje atopický ekzém?

Atopický ekzém může postihnout různé části těla. Můžete mít:

 • Atopický ekzém na obličeji: Ekzém na obličeji se objevuje nejčastěji u miminek a batolat v podobě červených pupínků.
 • Atopický ekzém na rukou: Starší děti i dospělí zase trpí většinou suchou šupinatou pokožkou na rukách a loktech.
 • Atopický ekzém na nohách: Suchá kůže opravdu nepříjemně svědí a když se objeví na nohách, tak vás může výrazně omezit v pohybu.
 • Atopický ekzém na zádech a krku: Dermatitida na zádech a krku se rychle zhoršuje. Nejenže máte oblast přímo pokrytou oblečením, ale navíc dochází k častému tření.
 • Atopický ekzém na genitáliích: Někteří atopici se mohou setkat s ekzémem na genitáliích. V tomto případě je obzvlášť důležité kontaktovat lékaře.

Jak poznat atopický ekzém?

Pokud se u vás nebo u někoho z vašeho okolí objeví některý z příznaků atopického ekzému, měli byste konzultovat svého lékaře. Existují však některé znaky, které by vám mohly napovědět, zda máte atopický ekzém:

 1. Chronické příznaky: Atopický ekzém je chronickým onemocněním, což znamená, že jeho příznaky se objevují opakovaně a mohou u vás přetrvávat dlouhou dobu.
 2. Charakteristické místo výskytu: Atopický ekzém sice může postihnout nejrůznější oblasti těla, nejčastěji se ale projevuje na obličeji, krku, rukách i loktech, zádech a nohách.
 3. Rodinná anamnéza: Pokud se výše uvedené body spojí ještě s tím, že některý z vašich rodičů patří mezi atopiky, pravděpodobnost, že máte atopický ekzém, dosahuje opravdu vysokých procent.
 4. Reakce na alergeny: Pokud pravidelně přicházíte do kontaktu s alergeny, může na to tělo reagovat právě formou atopické dermatitidy.

Léčba atopického ekzému: Kdy navštívit lékaře?

Jakmile se objeví některý z příznaků, byť třeba v malém rozsahu, měli byste navštívit svého lékaře. Obezřetnost je opravdu na místě. Lékař provede důkladné vyšetření kůže a následně navrhne adekvátní léčbu. K léčbě atopického ekzému se používají:

 • Emoliencia: Emoliencia jsou hydratační krémy a masti, které pomáhají udržovat kůži hydratovanou a snižují její suchost.
 • Krémy s kortikosteroidy: Kortikosteroidní krémy se používají ke zmírnění zánětu a svědění na postiženém místě.
 • Imunomodulátory: Pacientům s těžkými příznaky, kteří nereagují na jiné formy léčby, mohou být předepsány imunomodulátory. Jejich cílem je zabránit nepřiměřené odpovědi imunitního systému.
 • Antihistaminika: Antihistaminika se používají na léčbu alergií. Protože alergie mohou vést k rozvoji ekzému, fungují antihistaminika i na jeho léčbu. Bojují proti nadměrnému množství histaminu, které tělo při střetu s alergenem vyloučí.

Co na atopický ekzém pomáhá?

Atopický ekzém lze léčit i bez použití kortikosteroidů. Existují přírodní prostředky, jako je balzám DermaFood, který má čistě přírodní složení. Nabízí okamžitou intenzivní hydrataci, dlouhodobý efekt, rychle se vstřebává, má ekologicky šetrné a praktické balení a okamžitě působí na hebkost a hladkost kůže.

Atopický ekzém může být obtížný, ale s těmito tipy a vhodnou léčbou můžete tento problém účinně řešit. Vždy se poraďte se svým lékařem nebo dermatologem, pokud máte jakékoliv otázky nebo obavy ohledně svých kožních stavů.