Jak léčit atopický ekzém

Atopický ekzém, také známý jako atopická dermatitida, je jedním z nejčastějších chronických a zánětlivých kožních onemocnění. Ačkoli se tato choroba může objevit kdykoli v průběhu života, nejčastěji postihuje kojence a mladistvé.

Co je to atopický ekzém?

Atopický ekzém je dlouhodobé anebo opakující se kožní onemocnění, které postihuje především kojence, děti a mladistvé. Méně často příznaky přecházejí do dospělosti anebo se až v dospělosti poprvé objeví.

Symptomy atopického ekzému

Při atopickém ekzému můžeme pozorovat následující příznaky na kůži:

 • Zčervenání
 • Otok
 • Mokvání
 • Výsevy ložisek ekzému
 • Drobné vyrážky
 • Záchvatové svrbění
 • Suchá kůže, která ztrácí schopnost zadržovat vodu
 • Jemné trhlinky v kůži

Příčiny atopického ekzému

Hlavní příčinou atopického ekzému je genetická predispozice, tedy zděděný sklon k určité nemoci, který se v rodině předává z generace na generaci. Tento sklon může být posílen nebo oslaben vlivem životního prostředí a životního stylu.

Léčba atopického ekzému

Atopický ekzém je chronické onemocnění s mimořádným vlivem na kvalitu života nemocného dítěte i celé jeho rodiny. Léčba atopického ekzému není jen „užívání léků“, ale celý soubor aktivit. Jak se projevy a průběh atopického ekzému u různých pacientů velmi liší, tak je u každého nemocného potřeba „ušít léčbu na míru“ a stanovit individuální léčebný plán.

Základní principy léčby

Všeobecně je možno „taktiku“ léčby shrnout do čtyř bodů:

 1. Snížit závažné příznaky onemocnění v čase zhoršení „záchrannými léky“ předepsanými lékařem.
 2. Předcházet dalším vzplanutím onemocnění správnou péčí o kůži, sledováním provokačních faktorů a jejich omezením.
 3. Zabezpečit dlouhodobou péči o atopickou pokožku pomocí zvláčňujících (promasťovacích) krémů.
 4. Dlouhodobě příznivě ovlivňovat celkový průběh onemocnění prevencí, režimovými opatřeními, vhodnou životosprávou a systematickou léčbou.

Přírodní možnosti léčby

Atopický ekzém může být léčen i bez kortikosteroidů přírodními prostředky, jako je například balzám DermaFood. Tento balzám má čistě přírodní složení a je speciálně formulován tak, aby uklidňoval a vyživoval pokožku, hydratoval a regeneroval podrážděné oblasti a posiloval bariérovou funkci pokožky. Všechny jeho složky jsou 100% přírodní a neobsahují žádné chemické přísady ani konzervační látky. Tento balzám je ideální pro osoby trpící suchou, citlivou nebo podrážděnou pokožkou, jako je ekzém (dokonce i atopický ekzém) nebo psoriáza.

Závěr

Atopický ekzém je sice chronické onemocnění, ale jeho příznaky lze účinně léčit a kontrolovat. Důležité je pochopit příčiny ekzému, znát jeho příznaky a podstoupit správnou léčbu. Atopický ekzém může být léčen jak konvenčními metodami, tak přírodními prostředky, jako je balzám DermaFood. Tato přírodní léčba může být dobrým řešením pro ty, kteří hledají alternativu k kortikosteroidům.